IT-KALAUZ
Tudástár a mindennapokhoz.
Számítógépes környezetről, informatikáról érthetően, felhasználóbarát módon.
Digitális eszközök a hőségben
Az erős napfény, túl magas hőmérséklet
Általánosan igaz, hogy nem szabad huzamosabb ideig napon hagyni a képernyővel rendelkező, és egyéb elektronikus eszközöket. Ha túlzottan felforrósodik a készülékház és az alatta levő hardver, az számos kárt okozhat:
- A napfény tönkre teheti a folyadékkristályos kijelzőket – az apró cellák falai megrepedhetnek, a panel megfolyhat, és a kijelző olvashatatlanná válhat.
- Számos gép eleve hőt termel a működése során, amit a túlmelegedés elkerülése érdekében valamilyen beépített hűtőberendezéssel kezel – általában ventilátorokkal. Ezek hosszabb ideig tartó, nagy melegben túlműködhetnek, ami nem csak sok felesleges energiát fogyaszt, de a folyamatosan maximumon pörgő ventilátorok gyorsabban elhasználódnak, ami a hatásfokon és az üzemi zajszinten is érezhető lesz.
- A hőtágulás miatt a belső alkatrészek is károsodhatnak, és az apró áramkörökben kontakthibák, zárlatok alakulhatnak ki, amitől akár teljesen használhatatlanná válhat a készülék, sőt még az akkumulátorok is megéghetnek.
Érdemes odafigyelni arra, hogy ne hagyjuk nagyon nagy melegben a készülékeinket. Abban az esetben, ha mégis kénytelenek vagyunk például a tűző napon használni egy-egy eszközt, próbáljuk meg minimalizálni a rajta végzett tevékenységeket: csak az a program fusson, amit tényleg éppen használunk. A használat és a hűtés optimalizálásban továbbá javasolt szakember segítségét is igénybe venni.
Fontosak a körülmények
Alapvetően minden gyártó feltünteti az eszközének optimális alkalmazási környezetét a műszaki leírásában. Legyen az telefon, laptop, okosóra vagy egyéb digitális eszköz, érdemes elolvasni, hogy milyen környezeti feltételek mellett működik leghatékonyabban. A gépek számára a száraz, szellős helyek a legjobbak.
Komoly kárt okozhat még a párás idő is: ameddig egy tükörről vagy ablaküvegről egyszerűen letörlünk a nedvességet, addig az elektronikán a páralecsapódás korrózióhoz vezet. A pára okozta meghibásodás megelőzésének egyik alapvető módja, hogy amikor hideg környezetből melegebb térbe kerül az eszköz, várni kell néhány órát, mielőtt használatba kerül.
Ha megtörtént a baj, és nem megfelelő működés tapasztalható, a gépeket azonnal áramtalanítani kell és kikapcsolni, ha megoldható, az akkut is kivenni. Addig érdemes árnyékos, száraz helyen hagyni, ameddig a készülék ki nem hűl, vagy meg nem szárad. Abban az esetben, ha egyáltalán nem kapcsol be, forduljunk szakemberhez – hátha csak átmeneti meghibásodásról, vagy könnyen orvosolható problémáról van szó.